Pár typů na nenákladné vyzbrojení počítače

Autor: DVS305cz <losers(at)gastrodeli.cz>, Téma: Poradna, Vydáno dne: 16. 01. 2007

PoradnaJak jste z mých poznámek v Bonzu i jinde jistě pochopili, bavil jsem se na přelomu roku a ještě před pár dny kompletací Betl-kompatibilního počítače pro své potomky, aby mne už nechali na pokoji a nematlali mi mýho miláška svými nemytými packami :). Pro zajímavost a jako možné typy pro nákup zde uvádím, co jsem do toho "dětského" PC (dále DPC) strčil a proč.

Starší, ale stále slušnou ATX kisnu jsem měl doma, pouze jsem ji vykuchal a obsah přesunul do menší bedny. Při té příležitosti jsem udělal malou rošádičku se zdroji - měl jsem v podstatě na výběr, koupit pro DPC novou kisnu se zdrojem, protože ten původní byl slabý (260W), ale to by mi ta starší stále dobrá kisna zůstala zbytečně na ocet. Tak jsem ze svého PC v ASUS kisně vyndal původní 350W zdroj (Enhance), který je docela slušný, když to všechno doteď utáh bez problémů (luxusně nadupaná ASUS deska, dva disky, dvě DVD mechny/vypalka, včetně žravého X800GTO) a nahradil jej novým Fortronem 400W; Enhance přišel do DPC. Doma jsem dále vyštrachal a do DPC vrazil DVD mechnu, disketovku (spíš ze setrvačnosti) a potom svůj malý rodinný klenot z dob, kdy se vypalovačky ještě dělaly kvalitně - TEAC CD-W-58E (nebo-li "pálím-na-vše-přečtu-všechno" :) ) - sice jen CD vypalka, ale klukům to bude pro začátek stačit. Jako disk jsem použil trochu starší, ale svého času velmi populární a spolehlivý 80G/7200ot. IDE Seagate. Zbytek jsem už byl nucen dokoupit:

Kisnu DPC jsem dooosadil 80mm větráčky, jeden dozadu, jeden svítící (je to dětský PC, ne :) ) dopředu, aby foukal na disk (nutná lehká úprava kisny), v obou případech tiché Arktik Kchůlingy (česky Arctic Cooling). Zdroj samotný má také 80mm větrák s termoregulací a je také tichý.

Instalace XPéček na tuto základní desku proběhla naprosto bez problémů a na první pokus, pecko je stabilní, ověřeno již několikadenním herním vytížením těmi malými lidičkami.